Інформаційний портал

Олександрійщини

Децентралізація у Добровеличківському районі — ​ що там особливого

Добровеличківський район — ​єдиний в Кіровоградській області, де утворено чотири об’єднані громади — ​Помічнянську, Піщанобрідську, Добровеличківську та Тишківську. Три з них я відвідала днями у рамках прес — ​туру, що організований Кіровоградським Центром розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» (керівник Олег Яременко) та Кіровоградською обласною організацією НСЖУ (голова Петро Мельник).

Упродовж двох днів ми дізнавалися про історії успіху громад. Хоча успіхом називаємо поки саме утворення ОТГ, оскільки говорити про разючі зміни в житті цих територій ще зарано. Принаймні, на наш суб’єктивний погляд.

 


Між тим, треба визнати: в результаті децентралізації тут мають збільшені бюджети, що дозволило утворити свої комунальні підприємства з благоустрою. Відповідно, з’явилася можливість спрямовувати більше коштів на облаштування територій, утримання парків, квітників, словом, всієї інфраструктури. З’явилися й ресурси для придбання комунальної техніки. Чого раніше практично не було, бо не вистачало на це фінансів. Нині ситуація інша, і цим місцеві очільники не натішаться.

Кажуть, утворення ОТГ — ​це передусім крок від диктату місцевих чиновників з райдержадміністрації. Які  чинили опір вільнодумству громад і усіма можливими, звісно адміністративними методами, перешкоджали утворенню ОТГ. Тому шлях до перших місцевих виборів у кожної громади був тут довгим і тернистим. Отож, сьогодні, коли всі ці перипетії позаду, кожен керівник ОТГ під час спілкування з представниками районних газет охоче розповідав про свій унікальний успіх. Нехай і незначний, проте — ​свій.
Міський голова міста Помічної Микола Миколайович Антошик у деталях переповів історію створення громади, що сталося у 2017 році, та її становлення. Проте перші спроби об’єднатися розпочалися у 2015 році і, звісно, наразилися на перешкоди. Були свої особливості на шляху до утворення громади, говорить її очільник, бо Помічнянська ОТГ об’єднала населені пункти на межі двох районів. Тепер жителям міста Помічна і села з однойменною назвою сусіднього Новоукраїнського району  комфортно бути однією громадою. Нині на фоні інших ОТГ району Помічнянська з річним бюджетом у 110 млн. гривень виглядає найуспішнішою.


Разом з Миколою Миколайовичем журналісти відвідали реконструйований міський парк, а потім вирушили у музей «Зелена Садиба» у Помічнянському старостинському окрузі. З пів кілометра наш автобус хутко мчав по якісно відремонтованій дорозі у напрямку села. І це поки єдина  така ділянка, але, звісно, не остання. У планах  керівника громади — ​продовжити практику капітальних, а не ямкових ремонтів. Також у планах — ​закінчити реконструкцію «Зеленої садиби» її надвірних будівель та облаштувати у дворі якісну зелену зону.

Піщанобрідський сільський голова Сергій Іванович Мар’янов зустрівся з журналістами у сільській бібліотеці, бо у сільській раді зараз триває ремонт. Громада є досить молодою  — ​перші вибори відбулися у грудні 2018 року. ОТГ знаходиться на 126 місці відповідно до рейтингу Мінрегіону щодо фінансової спроможності. Проте, у голови багато планів щодо розвитку території, він оптимістично налаштований на успіх. І  головне, ми відчули, що його активно підтримують люди. Вони бачать зміни і бажають й далі йти за своїм сільським очільником.
Добровеличківська селищна голова Ірина Іванівна Погрібніченко теж налаштована тільки на хороше, фінансова децентралізація дає багато перспектив, каже вона. Але треба чимало терпіння, наполегливості і знань, щоб не зійти з обраного шляху. Громаді лише 8 місяців з дня утворення, отож попереду багато роботи, яку продовжать її правонаступники. Передусім її заступник і керівники структурних підрозділів, які нині завзято працюють. З кабінету очільниці ми вийшли ознайомитися з роботою некомерційного комунального підприємства «Добровеличківка», що розташувалося на задньому дворі Добровеличківської селищної ради. Нам продемонстрували придбаний тракторець та подрібнювач деревини. Також ми відвідали дитячий садочок «Ромашка», в якому гарно, затишно і атмосферно. Садочок, можна сказати, зразковий, як усі садочки нашого району.


Проте, є в цій громаді своя особливість, про що я хочу сказати окремо. Стосується вона харчування учнів 5–9 класів, що навчаються у двох місцевих школах, загальна кількість дітей — ​майже 500 осіб. Для них з об’єднаного бюджету селища виділятимуть кошти для шкільних сніданків, по 10,5 грн на кожного. Що пропонуватимуть за ці кошти- булочку, кашу, чай або сік? Ще вирішують. Але, принаймні, перший крок задля збереження здоров’я дітей місцеві депутати вже зробили. Крім того, це єдина громада в Кіровоградській області, яка прийняла у комунальну власність об’єкти районного значення. І на їх утримання спрямовується майже 80% бюджету. «Важко, — ​каже Ірина Іванівна, — ​проте, ми розраховуємо, що через рік, після місцевих виборів наша громада збільшиться. Відповідно утримувати інфраструктуру стане легше». Приємно, що всі громади тісно співпрацюють з районною газетою «Сільське життя» і охоче розповідають на її сторінках про свої успіхи.
Ось так, якщо коротко про здобутки трьох ОТГ, що в Добровеличківському районі. Сьогодні їхні очільники не уявляють життя своїх громад в інших умовах і вірять, що згортання децентралізації не буде. Хоча деякі побоювання й були, бо практично усі вони здолали шлях до об’єднання всупереч небажанню районної влади. У місцевій районній державній адміністрації передові настрої людей, м’яко кажучи, не віталися. Але завдяки народній підтримці, децентралізація в Добровеличківському районі відбулася. Люди повірили в ідею, і реформою не розчарувалися. Хоча, тут, у малоперспективному регіоні — ​державна влада на чолі з Василем Смаглюком, який у 2014 році, працюючи юристом Кіровоградської ОДА, пройшов “сміттєву люстрацію”, не охоче підтримувала найуспішнішу реформу в Україні.
Дивно, проте — ​показово. Життя показує, що державні посади не завжди обіймають люди з державницьким мисленням. Тому оновлення влади досить таки корисне.   І реформа децентралізації, вочевидь, цьому        сприяє.         

Ірина Балашова.

Залишити коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомлення