Інформаційний портал

Олександрійщини

Богдан Куруп про Новопразьку ОТГ: «Наш успіх у тому, що ми разом дбаємо про життя громади»

У Новопразької ОТГ незабаром – другий день народження. За недовгий час існування у громаді зроблено чимало. Нові проєкти і досягнення для місцевих стають дедалі звичним явищем і наочним доказом, що децентралізація дає кращі результати. Хоча є й проблемні питання. Які саме? Про усе це ми говоримо з селищним головою Богданом Курупом.

– Богдане Анатолійовичу, відомо, що у березні Ви плануєте звітувати перед своєю громадою про реалізовані проєкти упродовж минулого року. Про які позитиви будете говорити у першу чергу?
– Передусім, зазначу, що успішна та громада, де бюджетні кошти використовуються раціонально. Де є розуміння депутатського корпусу і підтримка людей, співпраця і взаємна довіра та повага. І минулий рік нам показав, що у нас є усі можливості змінювати на краще життя своєї громади. І не в останню чергу завдяки надходженням до селищного бюджету, доходи якого порівняно з попереднім роком продовжують зростати. Торік загальний розмір бюджету Новопразької ОТГ склав 65,5 млн. гривень, з них 40 млн. – наші власні надходження. Щоправда, пропорційно зросли і наші зобов’язання щодо утримання соціальної сфери – збільшився рівень заробітних плат, зросли платіжки за енергоносії, здорожчали товари і послуги. Та завдяки раціональному використанню коштів нам вдалося профінансувати усі заплановані на 2019 рік місцеві програми.

– Щоб ви виділили серед найбільш помітних проєктів?
– Вже четвертий рік на території селища триває реконструкція навчально – виховного об’єднання, це колишня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2. На реалізацію проєкту залучаються кошти як з державного бюджету, так і кошти нашої громади (торік відповідно – 9 млн. грн. і 900 тис. грн). За ці кошти повністю зробили садочок, де відкрили дві групи.Відремонтували третій поверх. Цьогоріч плануємо завершити усі будівельні і оздоблювальні роботи по всій школі. Наразі виконано 70% усіх необхідних робіт. На черзі – ремонт другого поверху, облаштування фасаду, будівництво котельні та дитячих спортивних майданчиків на подвір’ї закладу. На додачу – благоустрій території. Щоб закінчити усі роботи, запланували у місцевому бюджеті на поточний рік для співфінансування 1, 5 млн. гривень.
Зробили це одні з перших на Кіровоградщині серед тих, хто потрапив до президентського проєкту «Велике будівництво». Відповідно від держави ще отримаємо майже 14 млн. гривень субвенції. Цим проєктом ми пишаємося, оскільки у закладі тепер – надзвичайно комфортно як для дошкільнят, так і для учнів школи. А сама будівля стала окрасою селища.

 

– Відомо, що торік виділялися кошти і на ремонти доріг? Чи оцінили покращення якості дорожнього покриття місцеві жителі?
– Так, у цьому контексті маю добрі новини. Торік ми дійсно знаходили кошти для ремонту доріг. Завдяки підтримці голови Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка нам вдалося залучити на територію громади кошти для поточного середнього ремонту 3-х з половиною кілометрів дороги. Важливо, що це не ямковий, а якісний ремонт дороги у напрямку Пантазіївки ( майже 1,5 км), та в напрямку Олександрії по селу – 2 км. Також 700 метрів дороги якісно відремонтували у селі Пантазіївка. Можливо, на папері ці цифри і факти виглядають не так переконливо, але, повірте, робота зроблена колосальна. Тим більше, з огляду на вартість виконаних робіт.

 

– А що з обіцяним ремонтом системи водопостачання?
– Так, цій темі ми також приділяли чільну увагу. Але ми не лише ремонтували, а ще й придбавали необхідну техніку. Зокрема, замінили 1,5 км старих водопровідних труб, на що витратили майже 500 тисяч гривень. Крім того, за рахунок субвенції на соціально – економічний розвиток території нам вдалося придбати трактор та навісне обладнання для благоустрою території.
Торік дуже багато зроблено для реконструкції вуличного освітлення. Підключили 12 КТП. Це більше 300 світлоточок. Освітлення завершили в селах: Квітневе, Гайове, Веселка та Шарівка. У самій Новій Празі торік додатково з’явилося 110 світлоточок. І вже на початку цього року завершили реконструкцію в селі Пантазіївка, встановивши майже 113 світлоточок. Тепер у селі не гірше, ніж у місті, освітлюються вулиці. Ціна питання склала за 2019 рік майже 4,5 млн. гривень.

 

– Подбали, як відомо, і про безпеку місцевих мешканців…
– Проєкт «Поліцейський громади» був започаткований у 2019 році, але для його реалізації необхідно було виконати низку умов. Одна з них і найбільш значима – підготувати для правоохоронців власне приміщення. Упродовж року ми працювали над реалізацією цього завдання. Розпочали ремонт приміщення пожежної частини (замінили перекриття даху), де у грудні минулого року відкрили поліцейську станцію. На території Новопразької ОТГ працюють два поліцейських офіцери, які мають у своєму розпорядженні два позашляховики для виконання своїх службових завдань. У цьому році повністю закінчимо будівельні роботи в приміщенні, де знаходяться і пожежники, і поліція.

 

– Напевно, це не всі заходи щодо покращення життя громади?
– Торік ми приділяли увагу й закладам культури. Розпочали ремонт сільського будинку культури у Гайовому, зробили поточний ремонт у холі Шарівського будинку культури – як відомо, приміщення там немале. Також виготовили проектно – кошторисну документацію на капітальний ремонт Будинку культури №2 у Новій Празі, на що у перспективі треба витратити 5 млн. гривень.

– На адресу нашої редакції днями надійшла подяка від жителя селища керівництву Нової Праги за відремонтований місток через балку. Автор листа зазначив, що нарешті вирішена задавнена проблема.
– Ця тема, справді, була дуже давня. Але ми звернули на неї увагу і нарешті вирішили. Торік ми відремонтували п’ять пішохідних містків через балки і річки. До нас неодноразово зверталися місцеві мешканці і ми віднайшли кошти та зробили силами комунального підприємства ремонти цих переходів. Замість дерев’яних конструкцій встановили металеві, значно надійніші. Вважаю, зробили дуже хорошу справу. Люди, справді, цьому дуже раді.

 

– Відомо, що Новопразька ОТГ активно співпрацює з програмою «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» і має справді відчутні результати…
– Так, ми маємо плідну співпрацю з програмою DOBRE. За її підтримки встановили у селищі вуличні тренажери. Разом плануємо соціально – економічний розвиток нашої території. За фінансової підтримки програми плануємо реалізувати проект будівництва та облаштування в селищі торговельно – ярмаркової площі. Також, як партнери DOBRE, наша громада отримає 20-тонний автомобіль «МАЗ» для потреб комунального господарства нашої ОТГ. Очікується, що вже у квітні автомобіль буде у нашому розпорядженні. Ми, у свою чергу, маємо забезпечити 30 % фінансування на його технічне дообладнання. За домовленістю з програмою DOBRE ми реалізували ще одне бажання дуже багатьох людей – у відремонтовану коштом громади актову залу в дитячій музичній школі, ми отримали необхідне обладнання – меблі та кондиціонер. Тепер цей простір світлий, просторий і затишний.
Загалом, співпраця у рамках програми DOBRE та «U-LEAD з Європою» збагатила наших активістів додатковою цінною інформацією як планувати, розвивати і розбудовувати життя громади, як брати на себе відповідальність за все, що відбувається у нашому житті, у тому числі громадському. Ці знання, вочевидь, і надалі допомагатимуть усім нам в нашій роботі на благо наших людей.

 

– Складається враження, що завдяки реформі децентралізації та співпраці з програмою DOBRE громадське життя в ОТГ стало більш активним, активізувалася робота небайдужих жителів?
– Я б сказав, що на території Нової Праги завжди діяли громадські організації, але ця робота була односторонньою – громадські активісти чогось прагнули, але в них не було шефської підтримки, як зараз. Вони не отримували такого поштовху до роботи, як вони отримують саме з цієї програми. Кількість громадських організацій, справді, збільшилася. Громадські активісти консолідовані, а їхня енергія – змістовна та багатогранна. У цьому процесі активну участь беруть і депутати селищної ради. У рамках співпраці вони їздять на різноманітні семінари, тренінги, словом, розширюють свій світогляд, набувають нових знань, особливо щодо діяльності органів місцевого самоврядування. Варто згадати, що спільними зусиллями влади і громади розроблено та ухвалено Стратегію розвитку громади. Документ ми розробили разом з активом та затвердили рішенням селищної ради. На території Олександрійського району ми першими провели цю роботу і першими серед районних ОТГ ухвалили Статут своєї громади.

 

– Сьогодні ми все частіше чуємо про те, що місцеве самоврядування стало значно спроможнішим, воно навчилося забезпечувати власні потреби місцевого розвитку. Проте, є й негативні моменти, коли одна реформа не корелюється з іншою. У результаті – громади позбавляються деяких соціальних благ. Зараз маю на увазі – закриття терапевтичного відділення у Новій Празі. Які відчуття у вас викликає ця ситуація?
– У мене – враження, що реформа децентралізації не усіма чиновниками в Києві усвідомлюється до кінця. Тому й виникла така ситуація. Однак в цілому, процес децентралізації відкриває перед громадами великі перспективи і можливості. У цьому ми й самі переконалися упродовж періоду існування Новопразької ОТГ. І сьогодні ми навіть трохи шкодуємо, що не включилися в процес утворення ОТГ на два роки раніше, як тільки на законодавчому рівні з’явилася така можливість. У рамках децентралізації громади отримують не тільки повноваження і відповідальність, а ще й ресурси – фінансові та матеріальні. Їх стало значно більше для вирішення місцевих питань.

 

– На Вашу думку, жителі громади це відчули?
– Я переконаний, що так. З огляду на всі ті позитивні моменти, які ми вже згадали вище, реформа децентралізації робиться саме для людей. Інша справа – медична реформа, яка з реформою децентралізації не має нічого спільного. І тут варто підібрати правильні слова, щоб влучно охарактеризувати те, що відбувається. Перший етап медичної реформи був доволі успішним. Ми отримали осучаснену сільську медицину. Але те, що відбувається зараз із спеціалізованою медициною, не піддається жодній критиці. Від тих новацій, що пропонують чиновники в медицині, краще людям не стане. За такого «реформування» пацієнти втратять фактично будь-яку можливість скористатися послугами медичних закладів. Тому я вважаю, що медична реформа, що триває на цьому етапі, абсолютно антинародна, бо не обговорюється ані з людьми, ані з громадами.

 

– Між тим, Ви знайшли вихід із ситуації і плануєте забезпечити жителів Нової Праги денним стаціонаром у приміщенні терапії, яка виїхала в Центральну районну лікарню.
– Так, вихід із ситуації ми знайшли. Після нашого листування з керівництвом району, області, МОЗу, районної лікарні ми вирішили розраховувати виключно на власні сили. Ми плануємо створити для потреб людей денний стаціонар, де вони зможуть протягом тижня у зручний для себе час приймати крапельниці та ін’єкції за призначенням лікаря. Утримування буде за кошти селищного бюджету. Отож, приміщення не стоятиме пусткою, нині у ньому завершуються ремонтні роботи. А на найближчій сесії плануємо виділити кошти для придбання меблів та необхідного медичного інвентаря. Важливо також, що торік у цьому приміщенні ми відремонтували котельню, на що витратили майже 200 тисяч гривень.

 

– Чи є у вас фахівці, що працюватимуть у денному стаціонарі?
– Перш ніж ухвалювати рішення щодо денного стаціонару, ми справді взяли до уваги кадрове питання. На щастя, у нас є три лікаря, які зможуть надавати людям першу медичну допомогу. Отож, всупереч медичній реформі, люди будуть отримувати лікування в умовах денного стаціонару під наглядом і лікарів, і середнього медичного персоналу. Переконаний, що це правильне рішення, оскільки в амбулаторії практично завжди велелюдно. Часто людям доводиться витрачати час у черзі, щоб отримати медичну допомогу. З відкриттям денного стаціонару лікування проходитиме у більш комфортних умовах.

 

– Як відомо, реформа децентралізації вийшла на фінішну пряму. Усі в очікуванні ухвалення змін до Конституції України, що дозволить проводити місцеві вибори на основі нового адміністративно – територіального устрою. Цікаво, ви особисто плануєте вдруге позмагатися за посаду голови Новопразької ОТГ?
– Передусім, давайте згадаємо про те, що децентралізація, яка стартувала п’ять років тому, була покликана передати повноваження з рівня держави на базовий рівень самоврядування, забезпечивши спроможність громад виконувати власні повноваження. Для цього й почався процес об’єднання громад в більші спроможніші адміністративно-територіальні одиниці. З тим, щоб у перспективі вся територія країни складалась з громад, які здатні нести відповідальність за власний розвиток. За два роки нашого існування ми навчилися не лише самостійно планувати свій розвиток, але й нести за це відповідальність. І це також вагоме наше досягнення. Що стосується моїх планів, то я скажу, що робота, яку на сьогоднішній день виконую, мені подобається значно більше, ніж та, що була в райдержадміністрації. Ти щодня бачиш те, що створюєш. Є зворотній зв’язок з людьми, з якими і для яких працюєш. І за цей проміжок часу ми зробили чималий об’єм роботи, ухвалили чимало стратегічних і організаційних рішень, що значною мірою вплинули на якість життя нашої громади. Стратегію розвитку ми ухвалили на 8 років і, ясна річ, я маю бажання продовжити ті справи, що були нами започатковані.

– Думаю, ваше бажання цілком виправдане і логічне. І насамкінець нашого інтерв’ю, щоб Ви побажали жителям Новопразької ОТГ?
– Мої побажання стосуються звичних речей. Бажаю своїм землякам міцного здоров’я, любові, взаємної поваги і мудрості. А ще – бути дружніми і щирими та разом дбати про життя нашої громади. Бо тільки ми самі в змозі змінити своє життя на краще.
– Дякую за інтерв’ю.
Спілкувалася Ірина Балашова.

Підписатися
Повідомлення
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x