Інформаційний портал

Олександрійщини

Демографічна криза і кадровий голод. Олександр Гірник розповів про головні чинники, що впливають на якість медицини у селі

У 2018 році  в Україні стартувала медична реформа, реалізація якої триватиме кілька років.  Однак, перші кардинальні трансформації  українці вже відчули. Які саме зміни відбулися за цей час, зокрема,  в сільській медицині Олександрійщини, нашому виданню розповів Олександр Гірник. Днями ми зустрілися з ним, щоб поспілкуватися на злободенні теми функціонування Центру первинної медико – санітарної допомоги, який він очолює з 2013 року. 

Олександр Миколайович зазначає, що в умовах медичної реформи його колектив, як власне вся галузь медицини, працює майже три роки. За цей час уже відбулися помітні зміни. Серед позитивних моментів називає увагу держави до сільської медицини. Нагадує, що в Приютівській ОТГ, а саме у Протопопівці, збудована сучасна амбулаторія. Аналогічна запрацювала і в Червоній Кам’янці. У новозбудованих закладах є усе необхідне для роботи лікаря. Створені достатні умови для надання телемедичних консультацій. За цей час для потреб медичної галузі район отримав сім автомобілів – шість з них за кошти державного бюджету, один – з фонду Ахметова.  

Правда, є зміни, що не дуже радують. Олександр Миколайович з цього приводу говорить наступне:

 

– Ще на етапі запровадження реформи головні лікарі з усієї України зустрічалися з Уляною Супрун. Ми ставили їй багато запитань, нам обіцяли  звернути на них увагу під час практичної реалізації реформи. Однак, й досі деякі питання залишаються не врегульованими. А ті, що врегульовані законом, не всі мають схвальну оцінку суспільства. Наприклад, реформа фактично реорганізувала ФАПи. У спільному наказі МОЗу і Мінрегіону взагалі відсутнє згадування про них. Тепер це пункти здоров’я (згідно з визначенням МОЗ), куди лікар приїздить у визначені дні і години згідно з графіком. І тільки завдяки розумінню районної влади і органів місцевого самоврядування маємо можливість у районі зберегти мережу ФАПів та утримувати їх за кошти місцевих бюджетів. Маємо в структурі нашого Центру 17 ФАПів і 14 амбулаторій. Одна з них – на території міста.

 

–  Стосовно ФАПів з’ясували –  їх з часом просто не буде.  А що отримали жителі сільської місцевості внаслідок медичної реформи?

–  Буду говорити виключно про наш рівень – первинної медичної допомоги. Для пацієнта, який звертається до свого сімейного лікаря,  передбачений гарантований пакет безкоштовних медичних послуг, за які розраховується держава.  Це огляд пацієнта лікарем, загальний аналіз крові, сечі, холестерин загальний, цукор крові, експрес – тести на СНІД і вагітність, на гепатит і тропоніни. До цього переліку входить перевірка артеріального тиску і ЕКГ. До того ж, реформою не обмежується кількість таких обстежень. 

 

– Цікаво,   чи не зазнаватиме змін у подальшому мережа амбулаторій? Адже відомо, що через скорочення сільського населення не всі лікарі змогли підписати необхідну кількість декларацій.

 

–  Насправді, є відчуття невизначеності стосовно деяких амбулаторій Олександрійщини. Бо важко спрогнозувати, яким буде їхнє найближче майбутнє. Причина – демографічна ситуація на селі. Внаслідок малої чисельності населення сільський лікар має недостатню кількість декларацій, відповідно у закладу – мізерне фінансування від Національної служби здоров’я. А значить – мала зарплата. Відсутність лікарів у деяких амбулаторіях району якраз і продиктована тим, що працювати у сільській місцевості охочих немає. У сільських амбулаторіях медичні працівники отримують мінімальну заробітну плату, правда, категорія і стаж зберігаються. Часто сільські ради доплачують своїм сімейним лікарям з  місцевих бюджетів. У такий спосіб заохочують лікарів працювати у селі. Для прикладу, свого сімейного лікаря, молоду фахівчиню Марію Чередніченко підтримують у Приютівській ОТГ. Загалом, середня заробітна плата по району у лікарів приблизно 11 тисяч, у медпрацівника середньої ланки – 5,5 тисяч гривень. Усього в нашій структурі працює 23 лікарі, 84  працівники середньої ланки, загальна  чисельність Центру первинної медико – санітарної допомоги –  180 працівників. 

 

–  Олександре Миколайовичу, Ви згадали про допомогу медичним колективам  з боку  органів місцевого самоврядування. Зупиніться на цьому детальніше. 

 

–  Так, допомога є і вона завжди своєчасна і надзвичайно важлива. Передусім, згадаю про те, що у зв’язку з запровадженням карантинних заходів, громади – Новопразька, Попельнастівська, Приютівська – виділили кошти на придбання для своїх медичних працівників дезінфікуючих засобів та індивідуальних засобів захисту. Для цих же потреб було виділено фінансування і з районного бюджету.  

Приємно, що Новопразька селищна рада профінансувала 100 тисяч гривень на преміювання своїх медичних працівників з нагоди професійного свята. Така увага завжди приємна. 

Також хочу згадати благодійників, які допомагають медичній галузі і коштами, і конкретними товарами. Це ФК «Олександрія», ТОВ «Агровіста», ТОВ «Агродар ЛТД», ПП «Буджак», ПрАТ «Шарівське», ФОП Воробченко. Маємо допомогу від благодійної організації «Районна лікарняна каса», а також від благодійного фонду Андрія Портнова. Три захисні шоломи передав нардеп Олег Воронько.

 

–  Відомо, що одна з нагальних проблем закладів медицини – кадрова.  

 

– Дійсно, брак кадрів в останні роки ми відчуваємо дуже гостро. Упродовж тривалого часу не укомплектована лікарями низка амбулаторій. Йдеться про Улянівку, Червону Кам’янку, Олександрівку, Бандурівку, Шарівку. Обтяжує ситуацію й те, що декларацію пацієнт підписує з лікарем, а не з медичним закладом. І якщо лікар, умовно кажучи, піде на заслужений відпочинок або, скажімо, у декретну відпустку, дія декларації переривається. Відповідно і пацієнтам доводиться переукладати декларації з іншим лікарем. Нам уже довелося стикнутися з такою ситуацією, бо з початку медичної реформи чотири наших лікарі змінили місце роботи. Тому це питання, вважаємо, продумане реформаторами не до кінця. У випадку з ФАПами – свої нюанси. Якщо раніше проблем з укомплектуванням ФАПів не було, то сьогодні кадри – на вагу золота. Не вистачає медпрацівників у Дівочому Полі, Ясинуватці, Веселому. Кадрове питання для нас – одне з найгостріших, про нього ми постійно інформуємо Департамент охорони здоров’я ОДА. Там про нашу ситуацію знають і разом ми шукаємо шляхи залучення молодих фахівців на роботу в галузь медицини нашого краю. 

 

–  Ви якось сказали, що третина лікарів, що працюють у Центрі первинної медико – санітарної допомоги, – поважного віку. Можна сказати, що лікарі з багаторічним досвідом роботи частково рятують нас від кадрового голоду?  

 

–  Так, у нас 9 лікарів з надзвичайно великим лікарським стажем роботи. Це люди, віддані своїй справі. Вони справді  рятують нашу ситуацію, коли ми гостро відчуваємо брак медичних кадрів. Якщо говорити про наших ветеранів, то хочу особливо відзначити подружжя Цвігунів – Михайла Ілліча і Катерину Миколаївну та  Мошину Катерину Олексіївну, які працюють у Новопразькій амбулаторії. Це також Бабій Микола Матвійович з Червонокам’янської амбулаторії, Лещенко Микола Васильович –  з Головківської, Дмитрик Володимир Михайлович – з Бутівського, Шульга Олена Антонівна з Косівської амбулаторії.  У  Приютівській амбулаторії не одне десятиліття працюють Данилюк Андрій Григорович і Цимбаліста Надія Василівна. 

Серед завідуючих ФАПами мають великий стаж професійної  діяльності – Сухомлин Тетяна Григорівна з  Ялинівки, Багінська Олександра Кирилівна з Травневого. За сумлінність в роботі хочу відзначити  Курінну Софію Сергіївну з Ізмайлівського ФАПу, Кутоманову Наталю Віталіївну з Недогарок, Виличко Любов Петрівну з Новоселівки, Чухрай Діну Дмитрівну з Гайового, Кухарик Наталію Василівну з Андріївки та всіх інших медичних працівників ФАПів. Хочу назвати усіх, але, на жаль, не вистачить газетної площі.  

Серед досвідчених медичних працівників мій заступник Холод Марина Володимирівна, лікарі районної амбулаторії – Літвін Ніна Олександрівна, Голопьоров Сергій Миколайович, Алєксєєва Валентина Миколаївна, Артюх Олеся Григорівна, Конюх Лариса Миколаївна, Цимбалістий Анатолій Володимирович. А також  з Приютівської амбулаторії Кулак Ірина Юріївна і Лазаренко Геннадій Федорович. 

Наша гордість – це і молоді лікарі. У Протопопівці з позаминулого року працює лікар – терапевт Чередніченко Марія Валеріївна. У Попельнастому  – Питула Руслан Євгенович. У Войнівській амбулаторії  –  Панайотова Марина Ігорівна.

Усі наші працівники користуються авторитетом, усі сумлінно ставляться до своєї роботи і всім я щиро вдячний за надзвичайно високий професіоналізм, – підкреслив насамкінець нашої розмови Олександр Гірник.

Сам же у районній медицині він працює з 1991 року. З 2000 року Олександр Миколайович – заступник головного лікаря ЦРЛ  з медичного обслуговування. На цій посаді завжди опікувався роботою ФАПів і амбулаторій. А після запровадження медичної реформи очолив Центр первинної медико – санітарної допомоги. Має контракт на п’ять років. За сумлінну роботу неодноразово відзначався Грамотами, Почесними грамотами районної і обласної влади. 

 З нагоди професійного свята – Дня медичного працівника, що відзначається щорічно у третю неділю червня, Олександр Миколайович бажає своїм колегам щастя, здоров’я, оптимізму, кожній родині сімейного затишку і благополуччя. До цих вітань, звісно,  приєднується весь колектив районної газети «Сільський вісник». 

Від імені читачів нашого видання всім медичним працівникам говоримо щире спасибі за вашу шляхетну і надзвичайно важливу працю. Бажаємо усім процвітання, миру і добра. 

Спілкувалася Ірина Балашова.  

Читайте також: Валентина Гарагуля: попри непрості умови сьогодення намагаємося зберегти цінні медичні кадри

 

Підписатися
Повідомлення
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x