В останні десятиліття 8 березня відзначається нами, як свято, що прославляє настання весни і представниць прекрасної статі. Дівчата і жінки отримують безліч компліментів, подарунків і квітів.
Але насправді Міжнародний жіночий день має іншу мету і призначення.
Пригадаємо, що повна назва свята – Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Свято встановлено рішенням ООН у 1977 році і відтоді щорічно відзначається на згадку про культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок.
Темою свята також є рух за права людини, привертаючи увагу до таких питань, як гендерна рівність, сексизм, репродуктивні права та насильство щодо жінок.
8 Березня – насправді, найзначніше з феміністичних свят.
Чому 8 березня?
Дата 8 березня прийшла в міжнародний лівий рух з Росії. У 1917 році в цей день (23 лютого за старим стилем) почався страйк робітниць ткацьких фабрик у Петрограді з вимогами “Хліба й миру!”, який переріс у революцію. Тиждень по тому російський імператор зрікся престолу, а тимчасовий уряд надав жінкам право голосу.
У 1975 році Генасамблея ООН проголосила 8 березня днем святкування досягнень жінок у всіх сферах життя і протесту проти пережитків нерівноправ’я.
Але все починалося набагато раніше
Знаємо, що свято 8 Березня напряму пов’язано з іменем відомої діячки німецької соціал-демократії Клари Цеткін. У серпні 1910 року на конференції в Копенгагені вона запропонувала заснувати Міжнародний день боротьби за жіноче рівноправ’я та емансипацію.
Близько ста учасниць з 17 країн схвалили ідею одностайно.
У такий спосіб учасниці конференції в Копенгагені підтримали настрої 15 тисяч американських робітниць, які у 1908 році в Нью-Йорку вийшли на демонстрацію, вимагаючи скорочення робочого дня, збільшення заробітної плати та права голосу (в більшості штатів жінки здобули його у 1920 році, коли ухвалили 19-ту поправку до Конституції США). Наступного року Американська соціалістична партія запропонувала зробити останню неділю травня Днем трудящих жінок.
У 1911 році його вперше відзначили в Німеччині, Австро-Угорщині, Данії й Швейцарії.
У 1975 році (у Міжнародний рік жінки) Генасамблея ООН проголосила 8 березня днем святкування досягнень жінок у всіх сферах життя і протесту проти пережитків нерівноправ’я.
Кольори 8 Березня
У сучасному світі кольором 8 березня часто називають фіолетовий, оскільки він символізує гідність і справедливість
Фіолетовий, зелений та білий – це кольори Міжнародного жіночого дня.
Їх запропонував як символ боротьби за рівноправ’я британський Жіночий соціально-політичний союз у 1908 році. Фіолетовий знаменує собою справедливість і гідність, зелений – надію, білий – чистоту.
Сучасна українська жінка
Сьогодні українська жінка може зі зброєю в руках захищати Батьківщину, може під кулями рятувати життя пораненим. У тилу жінки змушені боротися за рідну землю, за свободу, за безпеку власних дітей, батьків, за мир. І це напевно переломний момент, коли суспільство має позбутися патерналістського ставлення до жінок, пояснюючи це традиціями, бажанням оберігати слабку стать, святістю місії материнства.
Численні наукові дослідження стверджують, що статус жінки у суспільстві, визнання її рівноправності з чоловіками (у тому числі, в питаннях оплати праці) є найкращим індикатором його майбутнього – воно краще за добробут і рівень демократії визначає траєкторію розвитку країни. Те, що відбувається з жінкою, впливає на безпеку, стабільність, добробут, здоров’я, освіту і навіть корупцію і тип режиму. І з огляду на цей показник та нинішній військовий стан, є усі передумови для трансформації нашого суспільства, в основі якої має стати усвідомлення необхідності дивитися на жінку як на вільну, рівноправну та рівноцінну особистість.