Інформаційний портал

Олександрійщини

В Олександрії хочуть відродити зруйнований храм

З ініціативою збудувати в місті Покровський храм до жителів міста звертається Архієпископ Олександрійський і Світловодський БОГОЛЄП. Він вважає, що проєкт має стати загальноміським, бо його мета – відродити історичну спадщину міста. Йдеться про Собор, який за свідченнями старожилів, був зруйнований більшовицькою владою у 1936 році. Згодом на тому місці збудували кінотеатр, який називався кінотеатром Кірова. За часів незалежності він припинив своє існування, будівлю кілька разів перепродували.


Нині, будучи аварійною, вона стоїть пусткою на площі, що перейменована на Покровську. Отож, усе складається так, щоб нарешті взятися за відродження втраченої святині, переконаний священнослужитель.
Днями владика Боголєп зустрівся з журналістами місцевих ЗМІ, щоб розповісти про свою ідею, яку, сподівається, містяни обов’язково підтримають.


– Відродити на історичній площі Покровський храм, який по праву має стати повноцінним кафедральним Собором – наша давня мрія, говорить він. – Якщо ми подивимося на інші міста України, то домінантою кожного з них є безумовно собор. В Олександрії колись були храми на сучасних площах – Соборній та Покровській. І наша мета – відтворити домінанту краси нашого міста. Без будь – якого пафосу маю сказати, що в усі часи церква намагалася здійснювати свій надзвичайно важливий подвиг – подвиг просвітництва та подвиг спасіння людини. Варто згадати перші в історії приклади книговидавництва, а також приклади написання слов’янської азбуки. До цього переліку належать іконопис, музичне і хорове мистецтво, що також мають церковні витоки. Тому
за справу беремося, виходячи з історичного досвіду: життя коротке і після себе ми маємо щось залишити прийдешнім поколінням. Хтось скаже: важкі часи, економіки немає, пандемія і карантин. Здавалося б, будувати храм не на часі. Однак, я скажу однозначно: будувати треба. Бо це проєкти майбутнього. Маю з цього приводу свій досвід. Я почав будувати Храм у Кропивницькому у 2008 році – саме в той час, коли почалася глобальна фінансова криза. Тоді теж говорили: не на часі, зараз головне – вижити. Однак, Храм збудували, і сьогодні на Новомиколаївці він справжня окраса, а парк навколо – улюблене місце для містян. Отож, попри різного роду труднощі – економічні, політичні, соціальні, ми маємо робити щось вічне і прекрасне. Те, що в підсумку змінює на краще наше життя.
Журналістам Боголєп розповів, що цього року їм вдалося придбати у власність будівлю колишнього кінотеатру Кірова і тепер до втілення в життя своєї ідеї вони стали на крок ближче.
– Повірте, для нас це некомерційний проєкт. Зовсім не комерційний. Навіть збитковий. Придбати будівлю було непросто – з фінансової точки зору. Ми придбали її, знаючи наперед, що на десятиліття занурюємося у борги. Але це не зупиняє нас, бо йдеться про відродження історичної святині, на яку заслуговує наше прекрасне місто. Наша ідея – не просто збудувати церковну споруду, а максимально відродити її унікальну архітектуру. На жаль, ми не маємо копії проєкту зруйнованої церкви, і це створило для нас деякі труднощі. Ми шукали архівні документи навіть в санкт–петербурзьких архівах, документів немає. Тому відтворювати зовнішній вигляд будівлі храму – цієї унікальної пам’ятки архітектури – взялися за архівними фотографіями. Наприклад, ми звернули увагу, скільки було сходів у храмі і з’ясували, що їх було сім. Врешті – решт, вдалося дізнатися навіть розмір цегли, з якого зводили храм, а також кількість цегли в арках над вікнами – там 33 цеглинки. З архівних джерел ми також дізналися, що храм був збудований на гранітному фундаменті. Завдяки таким деталям, ми відтворили концепцію архітектурної пам’ятки 19-го сторіччя. Сам храм має хрестоподібну форму, він вписується у квадрат. Висота дзвіниці – 30 метрів. Стільки ж метрів його довжина. Отож, знаючи такі деталі, ми хочемо бачити той храм, який був зруйнований майже 100 років тому. І ми маємо велику надію, що спільними зусиллями містян та небайдужих меценатів ми разом відродимо нашу святиню, – підкреслив владика Боголєп.

Читайте також:  Мистецтво – терапія для душі

Як було ще зазначено, в перспективі питання розглядатиметься на громадських слуханнях, де будуть озвучені усі деталі пропонованого проєкту, але спочатку треба пройти довгий шлях різних бюрократичних процедур. Поки ж ідея вноситься в публічну площину, щоб в результаті її обговорення знайти в особі містян однодумців і прихильників. Цікаво, що наступного року виповниться 125 років від дати освячення Храму та 85 років від дня його знищення, додала такі історичні деталі краєзнавець міста Ольга Божко.
– Прийшов час збирати каміння, – говорить Архієпископ Олександрійський і Світловодський БОГОЛЄП. – Нам потрібен мир, взаєморозуміння і процвітання. Будівництво храму вочевидь буде епохальною подією в житті містян, а сам він стане візитівкою нашого міста. Ми у це віримо!
Ірина Балашова.

Підписатися
Повідомлення
guest
4 Коментарі
найдавнішими
найновішими найпопулярнішими
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Сашко
Сашко
2020-07-21 08:46

А вот эти “священнослужители” спросили людей, которые там живут, нужен ли им собор, или може личьше обьект социокультурного напраления там построить. Я считаю ,что по этому поводу нужно провести собрание жителей по месту проживания. Пускай люди скажут свое слово. Или наши жирные батюшки уже все решили, и люди им пофигу… Думаю, что месная власть должна провести мероприятия до постойки культового здания, что бы интересы жтелей были учтены.

ГЕНРІХ
ГЕНРІХ
2021-04-09 18:56
Відповісти  Сашко

Інколи дописувач викладає на загал рядки, що написав, а сам прочитати забув. То може з тих випадків? А от якщо написав та прочитав, та все одно таке кинув у загал, то вже справа інша. Шановні земляки-олександрійці. На цім місці (пл.Покровській) я усе життя прожив та усе життя памятаю, що отой сарай, як іще оту убогу сполруду назвати не знаю? На цьому місці, наші діди та прадіди спорудили чудовий архітектурний витвір та загально суспільний гуманітарний заклад – храм. Однак дійсно загал не питаючі, відповідно гаслу “Ми усе що було старе до нас докорінно зруйнуємо, а нове побудуємо”, отакі розумахи, що здатні написати “Или наши жирные батюшки уже все решили”, руйнували щедеври архітектурні та сараї, наче для бидла будували. То не всі бидло в олександрійщіні, гадаю це і Ваша думка теж, !Іван
Іван
2021-04-24 22:57
Відповісти  ГЕНРІХ

Які можуть бути сумніви – треба повернути місту втрачену святиню. Жоден кінотеатр не замінить Божого храму.

Резніченко
Резніченко
2021-04-26 00:50

Храм- це добра справа!
Але ж навіщо ще одна російська церква на Україні?!?!Схаменіться ради Бога!!!!

4
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x