Інформаційний портал

Олександрійщини

Валентина Гарагуля: попри непрості умови сьогодення намагаємося зберегти цінні медичні кадри

Олександрійська центральна районна лікарня багато десятиліть надає медичні послуги жителям району. У яких умовах сьогодні доводиться працювати медикам, враховуючи усі нововведення, які торкнулися медичної галузі останнім часом – про це ми запитали у директора КНП “Олександрійська центральна районна лікарня” Валентини Корніївни ГАРАГУЛІ (на фото) напередодні професійного свята – Дня медичних працівників.

– Цей рік складний для медичної галузі. Нам доводиться, як то кажуть, виживати. Адже, якщо раніше ми мали грандіозні плани, мріяли про придбання нової апаратури, про застосування сучасних технологій в медицині, то зараз наші зусилля спрямовані на збереження цінних медичних кадрів. У нелегких умовах сьогодення високо ціную професіоналізм медичних працівників усіх рівнів – лікарів, медсестер та санітарок.
З 1 квітня в Україні стартував другий етап медичної реформи. Вимоги до надання послуг були згруповані Національною службою здоров’я в пакети медичних послуг. Олександрійська ЦРЛ виконала вимоги Національної служби здоров’я. Наш лікувальний заклад має сім послуг і це є гарним показником. Адже, у середньому центральні районні лікарні мають 4-5 послуг.
Але, якщо, скажімо, у квітні 2020 року нас профінансувала Національна служба здоров’я на 65%, то у травні та червні – лише на 60%. Недофінансування (у квітні воно складало 35%) наявне з тих послуг, на які ми уклали угоди із Національною службою здоров’я. Це, наприклад, надання послуг хворим на інсульт (дуже тяжким), надання медичної допомоги гемодіалізним хворим. Через недофінансування від Національної служби здоров’я Олександрійська ЦРЛ не може витримати стандарти лікування із надання невідкладної медичної допомоги. Також через брак коштів ми не маємо змоги компенсувати отой невеликий розмір заробітної плати, яку сьогодні отримують лікарі, надбавками, преміями. Крім того, якщо протягом останніх шести років УЗД для вагітних, клінічні аналізи, обстеження для жителів району (які виконуються на базі Олександрійської ЦРЛ), були безкоштовними, то, на жаль, зараз зберегти таку практику не вдалося. Нам обіцяють, що з 1 липня поточного року видатки буде збільшено, також буде обрахована реальна вартість послуг і фінансування нашої лікарні має збільшитися. Проте, як буде на практиці – покаже час.
Наша лабораторія, як і раніше, виконує 96 видів клінічних досліджень.

Хоча на початку цього року був період, коли ми могли проводити аналізи тільки для вузького кола пацієнтів: ургентних хворих та тих, кого госпіталізували по швидкій допомозі.
Це було пов’язане із недостатнім фінансуванням. Наразі усі аналізи, які проводяться на базі нашої лабораторії, є безкоштовними. Хоча в більшості районів Кіровоградщини за дослідження, які не входять у перелік обов’язкових для первинної ланки (відповідно до вимог Національної служби здоров’я), пацієнти вже сплачують кошти.
Ми надзвичайно вдячні нашим спонсорам і меценатам, які не залишаються осторонь вирішення проблем медичної галузі. Постійно нам допомагають керівник ТОВ “Агровіста” Павло Фесюк, генеральний директор ТОВ «УкрАгроКом» Анатолій Кузьменко, директор ТОВ “Агродар ЛТД” Володимир Мірошніченко, а також директор СТОВ ім. Шевченка Юрій Анатольєв, голова ФГ “Південне” Олександр Валькевич, голова ФГ “Сімфо” Олександр Олійник, голова ФГ «Олександрівське» Микола Муленко, директор ТОВ «Зарічне» Андрій Давидовський, директор ТОВ «Гермес – Трейдінг» Юрій Скічко.

– Скажіть, а яка ситуація із кадровим забезпеченням центральної районної лікарні, та чи поповнюють досвідчений колектив медичних працівників району молоді спеціалісти?

– Я вважаю, що найбільший внесок з підготовки до медичної реформи – підготовка кадрів. Ми намагалися укомплектувати лікарський склад медичних працівників Олександрійської ЦРЛ по основних напрямках – акушерство та гінекологія, неонатальна служба, кардіологічна, неврологічна служби. Усі медичні працівники, у яких виникла необхідність пройти відповідні курси, пройшли їх своєчасно та отримали підтверджуючі сертифікати.
Ми маємо непогану укомплектованість по поліклінічному відділенню. Нам вдалося підготувати двох лікарів – дерматологів, маємо двох лікарів – отоларингологів. Щоправда, відсутній лікар – нарколог, психіатр, але на території міста є Олександрійська психіатрична лікарня і наркодиспансер, у яких, у разі необхідності, обслуговують жителів нашого району.
Протягом багатьох років поспіль у нашій лікарні не було проблем з укомплектованістю закладу середнім медичним персоналом. Але, на жаль, протягом останнього часу досвідчені молоді кадри звільняються та емігрують до інших країн у пошуках високооплачуваної роботи та кращої долі. Така ситуація характерна не лише для нашого регіону, адже це загальнонаціональна проблема.
На плечі старших медичних сестер зараз лягає дуже велике навантаження. Особливо відчутне воно у тих відділеннях, де є недоукомплектованість молодшим персоналом і багато тяжко хворих.
Найтяжче зараз доводиться молодшому медичному персоналу – санітаркам. Тому що відбувається ущільнення, яке тягне за собою збільшення навантаження на цю групу працівників. Працюючим пенсіонерам, у зв’язку зі скороченням штату, довелося розрахуватися.
Проте, попри проблеми, приємно відзначити, що з 1 липня медична родина району поповниться лікарями: хірургом, терапевтом і неонатологом, які прийдуть працювати після закінчення інтернатури. Також чекаємо лікаря-уролога.

– Чи вдається Вам у нинішніх непростих умовах сьогодення знаходити підтримку з боку районної державної адміністрації та районної ради?

– Органи місцевого самоврядування, Олександрійська районна рада і районна державна адміністрація, а також Кіровоградська обласна державна адміністрація й обласна рада постійно опікуються закладами охорони здоров’я. Але на жаль, останнім часом, особливо починаючи з 1 квітня, існують проблеми стосовно співфінансування з районною державною адміністрацією та районною радою та ОТГ видатків на комунальні послуги. Тому через відсутність коштів, які повинні спрямовуватися з райбюджету і бюджетів ОТГ на оплату комунальних послуг, придбання медапаратури для Олександрійської ЦРЛ, наш лікувальний заклад за п’ять місяців поточного року має певні борги. Сподіваємося, що ці тимчасові труднощі ми найближчим часом подолаємо.

– Відомо, що від керівника значним чином залежить робота підприємства, його успіх і можливість виходити з непередбачуваних ситуацій. Ви успішно очолюєте центральну районну лікарню декілька десятків років поспіль. Чи практикуєте, крім адміністративної роботи, лікарську практику?

– За фахом я лікар-кардіолог. На медичній ниві загалом вже працюю 41 рік. Цими днями виповнилося 20 років, як очолюю центральну районну лікарню. Приємно, що за мого керівництва багато років поспіль Олександрійська ЦРЛ за рівнем надання медичної допомоги населенню за обласними рейтинговими показниками посідає призові місця. Зазвичай ми посідаємо 1-2 місця, рідше – 3-4. Звісно, окрім адміністративної роботи, якою я активно займаюся, не залишаю улюбленої лікувальної справи. Тож я консультую хворих, чергую у блоці інтенсивної терапії.
Напевно, однією з гарних новин для нашого закладу є те, що ми завершили внутрішні ремонти в лікарні. Подбали також і про поліпшення умов перебування пацієнтів та відвідувачів – у дворі лікарні встановили нові лавки. Опікувалися ми й умовами праці не лише лікарів, а й медичних сестер. А тому протягом останніх двох років намагалися забезпечити комфортні умови праці та перебування не лише в ординаторських, а й у сестринських. Тож провели гарячу воду, встановили кондиціонери, мікрохвильові печі, електрочайники.

– Валентино Корніївно, щоб Ви хотіли побажати своїм колегам з нагоди професійного свята – Дня медичного працівника, який цьогоріч відзначається 21 червня?

– Щиро вітаю медичних працівників Олександрійщини з професійним святом! Користуючись нагодою, у переддень свята, адресую щиру подяку колективам дитячого, кардіологічного, терапевтичного, акушерського хірургічного, гінекологічного, інфекційного, приймального і поліклінічного відділень, а також блоку інтенсивної терапії, реанімації. Загалом, хочу подякувати усім медичним працівникам Олександрійської центральної районної лікарні за розуміння, толерантність, сумлінне виконання професійних обов’язків. Нехай робота і надалі приносить їм тільки задоволення, а їхня праця буде належно поцінована. Щиро зичу їм міцного здоров’я, родинного затишку та благополуччя на довгі роки!
– Дякую за інтерв’ю!

Спілкувалася Ірина ЖЕЛЄЗНЯКОВА.

Підписатися
Повідомлення
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x