Інформаційний портал

Олександрійщини

Журналісти з Кіровоградщини та Харківщини познайомилися з успішним досвідом Станіславської та Галицинівської громад

Минулого тижня 15 представників ЗМІ з Кіровоградської та Харківської областей вивчали успішний досвід розвитку Галицинівської громади Миколаївської області та Станіславської громади Херсонської області.
Престур організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність»*.
Першими враженнями від поїздки хочу поділитися з читачам нашої газети.

Галицинівська громада: STEM-освіта, професійна підготовка, розвиток бізнесу

Про унікальність Галицинівської сільської територіальної громади нам розповів її сільський голова Іван Назар. На посаду керівника громади його обирають четверту каденцію поспіль, тож про справи буденні може розповідати годинами. Але якщо коротко передати головний меседж його роботи, то він про те, що майбутнє громади пов’язують тут з підростаючим поколінням. Однак в пріоритеті і люди старшого віку. Тому ставку роблять на розвиток освіти та медицини.
Наша зустріч відбулася в приміщенні сільської ради, на лівому крилі якої розташована й сільська амбулаторія.
«Для нас головне – наші діти і літні жителі. Тому ми першочергово приділяємо увагу освіті, медицині, – говорить Іван Назар. – У громаді зберегли п’ять шкіл, не переводячи їх у філії опорної школи. Ми почали інвестувати серйозні кошти в покращення матеріально-технічного стану об’єктів цієї важливої галузі. Всі наші школи комп’ютеризовані: облаштовані комп’ютерні класи, що суттєво позначається на рівні підготовки школярів. Крім того, на території всіх шкіл поклали тротуарну плитку, замінили також вікна. Сільська рада активно співпрацює з молодіжною радою та підтримує усі ідеї молоді, фінансує їх. Сьогодні громада може похвалитися фестивалем короткометражних фільмів, які знімають діти – учасники медіа-центру, який працює на базі Галицинівської школи. У кожному населеному пункті громади є стадіон та спортивні майданчики”, – розповів сільський голова Іван Назар, представляючи нам свою громаду.
Відвідавши Галицинівську опорну школу, журналісти й самі побачили, у яких умовах навчаються діти та як розвивається STEM-освіта*. У закладі створено медіа-центр та бізнес-інкубатор, де навчають швейній справі старшокласників і дорослих жителів громади. Ці проєкти були реалізовані спільно з Програмою DOBRE та іншими партнерами.

Окрім того, ми відвідали Лупарівську сільську школу, в якій навчається 149 учнів. Що й казати, діти мають тут сучасні умови для навчання та розвитку особистості. На базі школи у співпраці з Програмою DOBRE також облаштований так званий бізнес-інкубатор. Осередок створений для дорослих слухачів. Тут вони розвивають навички з гончарства, декоративно-прикладного мистецтва, вчаться водійській справі. Гончарне ремесло опановують і школярі сільської школи. Маючи такі унікальні можливості, місцеві жителі замислилися над тим, щоб створити туристичний маршрут, одним із пунктів якого стане майстер-клас з гончарства.

У громаді підтримують ініціативи підприємців. Найбільш винахідливі вирощують полуницю, а ще розводять равликів. Журналісти відвідали равликову ферму родини Пономаренків, потому активно між собою ділилися враженнями.
Тетяна Логвіна, відповідальна секретарка газети “Вісті Зміївщини” з Харківщини сказала, що побувала вперше у Миколаївській області й у Галицинівській громаді. Її дуже вразило ставлення місцевої влади до освіти. Адже сільські школи мають таке обладнання й такі можливості для розвитку учнів, яким може позаздрити великий міський ліцей. І, звісно, ми усі в захваті від равликової ферми родини Пономаренків. Це подружжя за три роки започаткувало бізнес, налагодило виробництво, підключило науковців і сьогодні є одними з небагатьох, кому вдалося втілити, здавалося б, нездійсненну мрію.
Що стосується особисто моїх емоцій, то неймовірно позитивне враження на мене справили керівники громади. Від самого початку своєї роботи вони поставили за мету зробити свою ТГ успішною і комфортною для проживання. Приділили увагу освіті, щоб їхні діти почувалися не гірше своїх однолітків з міста. І, вочевидь, своєї мети досягли – школярі напрочуд відкриті, товариські, комунікабельні. Важливо, що в громаді успішно розвивається й сільська медицина. Нею опікується талановитий лікар (з майже 30-річним досвідом роботи) Андрій Аліфанов. Він добре знає, як організувати роботу свого колективу та в цілому медичної установи. Нині жителі громади забезпечені широким спектром медичних послуг і водночас з радістю спостерігають за будівництвом нової амбулаторії, що зводиться у центрі села у рамках програми «Велике будівництво». До слова, є в сільській амбулаторії й сольова кімната. Туди приходять місцеві з великим задоволенням.
Дбають у громаді й про те, щоб зробити територію привабливою для туристів. Для цього налагоджують співпрацю з орендарями і бізнесом. Один з таких прикладів вдалої співпраці є равликова ферма «Пан Равлик». Загалом, досвід Галицинівської ТГ є свідченням того, що реформа з децентралізації дала громадам максимум можливостей для розвитку. І тепер саме на місцях люди можуть вирішувати, як вдало ці можливості використати.

У Станіславській громаді зробили ставку на туризм

Наступного дня журналістський десант побував у Станіславській сільській територіальній громаді Херсонської області. Там теж зосередилися на розвитку туризму. Громада розташована на берегах Дніпро-Бузького лиману, має 27 гектарів водного плеса та унікальний Гранд-каньйон, де на туристів чекають Станіславські глиняні скелі та гарні краєвиди. Журналісти у рамках престуру оглянули зони відпочинку на березі лиману: балку Байдиха, городище «Золотий мис» та Херсонські гори – Гранд-каньйон, де Кузьма Скрябін зняв кліп на пісню «Місця щасливих людей».
Представникам медіа показали Центр розвитку туризму та бізнесу, який створюють у громаді у співпраці з Програмою USAID DOBRE. «У Стратегії розвитку нашої громади передбачено розвиток двох напрямів – туристичного та переробки сільськогосподарської продукції. Туристичний напрямок для громади дуже перспективний, адже до нас приїжджають сотні гостей з усіх куточків України. Ми розширили види діяльності місцевого комунального підприємство та додали КВЕД, який дозволятиме надавати послуги з туризму. У рамках співпраці з Програмою USAID DOBRE вже отримали туристичне спорядження, велосипеди, обладнання для виготовлення сувенірів. Усе туристичне спорядження можна взяти на прокат. Плануємо на базі Центру розвитку туризму та бізнесу проводити тренінги та навчання для тих жителів, які хочуть працювати у туристичній галузі. Поки доробляємо ремонт у приміщенні Центру туризму, але вже готові надати приміщення для підприємців, які зможуть організувати кафе та міні-готель для гостей громади», – розповів голова Станіславської громади Іван Самойленко. 
Своїми враженнями від побаченого поділилася ще одна моя колега – Руслана Сорока, редакторка газети «Придніпров’я». «У Станіславській громаді місцева влада почала освоювати “неоране поле роботи” у туристичній сфері. Були підготовлені фахівці, придбане вартісне обладнання для офісного приміщення та туристичне спорядження. Програма DOBRE фактично навчила бачити, які природні скарби має територія громади і як їх використати для її розвитку, щоб стати заможнішою, самодостатньою. Роками люди чекали, коли буде краще, а тепер зрозуміли, що це “краще” вони можуть зробити самі. Те, що сфера туризму в цій громаді може дати нові робочі місця, дає шанс на майбутнє і самій громаді».
Такими є наші враження від подорожі до Галицинівської та Станіславської громад двох областей – Миколаївської та Херсонської. Проте, остаточну крапку у цій розповіді не ставлю, бо в ній лише промайнула згадка про равликову ферму подружжя Пономаренків. А цього точно замало! Цей унікальний туристичний об’єкт вартий того, щоб розповісти про нього більше. А ще додати особистих вражень від дегустації фірмових страв із равликів.

Ірина БАЛАШОВА.

Довідково:
*STEM-освіта (Science, Technology, Engineering and Mathematics – укр. наука, технології, інженерія, математика).
Таким терміном називають підхід до освітнього процесу, відповідно до якого основою набуття знань є проста та доступна візуалізація наукових явищ, що «дає змогу легко охопити і здобути знання на основі практики та глибокого розуміння процесів»- ред).
*Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні.
До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, SocialBoost, Фонд розвитку місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Читайте також:  Школярі з шести громад Олександрійщини знайомилися з військовою справою у патріотичному таборі
Підписатися
Повідомлення
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x